KNPV a X-HERDER
ČISTOKREVNÝ HOLANDSKÝ OVČÁK NEBO KŘÍŽENEC?
V mnoha evropských zemích se, zejména v posledních letech, masivně chovají a využívají kříženci holandského ovčáka a důraz je – bez ohledu na ostatní aspekty - kladen především na pracovní využitelnost ve sportovní kynologii i v praxi. Nutno podotknout, že tento postup je v rozporu s chovatelskými ideami země původu.
Rozdíl mezi originálním holandským ovčákem a jeho kříženci (označovanými nejčastěji jako KNPV-holandský ovčák nebo X-holandský ovčák), zároveň i specifika chovu kříženců vysvětluje na svých internetových stránkách rakouský Klub holandského ovčáka (Club für Holländische Schäferhunde Österreich, CHSÖ).
S laskavým svolením vedení rakouského Klubu holandského ovčáka (Club für Holländische Schäferhunde Österreich, CHSÖ) zde mohu předložit stručné vysvětlení výše uvedené problematiky.
Co je to KNPV-holandský ovčák a X-holandský ovčák?
Zdroj: www.herderclub.at
Překlad: Jana Mertlíková
Kdo se alespoň trochu zajímá o plemeno holandský ovčák a hledá o něm informace na internetu, tu a tam narazí na pojem „KNPV- herder“, „X-herder“, „X-Mechelaar“ (KNPV-holandský ovčák, X-holandský ovčák, X-malinois). Mnoho lidí je tím zmateno, tudíž jsme se rozhodli toto téma stručně objasnit.
K.N.P.V.znamená Königliche Niederländische Polizeihunde Vereinigung (Královský nizozemský spolek policejních psů). Filozofie KNPV byla odjakživa zcela jasná. Hlavní požadavky pro chov byly: výborná povaha psů, jejich zdraví a pracovní upotřebitelnost. Tato myšlenka se ve stejné intenzitě zachovala dodnes. Dosažení výše uvedených požadavků bylo možné zajistit jednak tím, že psi skládali zkoušky v souladu s obsáhlým zkušebním řádem, ale i díky hrdosti členů spolku, kteří se vždy snažili chovat jen na těch nejlepších z nejlepších! KNPV tedy znamená selekci na nejvyšší úrovni a není to samo sebou, že se každým rokem mnoho psů se složeným certifikátem (PH1, PH2 nebo Objekt) prodá nejrůznějším úřadům, zařízením a spolkům do celého světa. (zdroj: PHV „De Huifkar“)
Jelikož KNPV klade důraz na výkon a zdraví, tudíž vzhled nebo barva psů nejsou tak důležité, z chovatelského hlediska tedy většinou nejde o chov nějakého konkrétního plemene – spíše jde o spojení „výborného psa“ s „výbornou fenou“, často bez ohledu na plemeno. Proto většina KNPV chovaných psů jsou kříženci (většinou holandského ovčáka a belgického ovčáka malinoise, ale existují i linie, kde lze nalézt groenendaela, německého ovčáka atp.). Pro tyto křížence – a nezáleží na tom, zda mají odlišné plemeno v 1. nebo třeba 7. generaci – se zažilo označení X-.
Coby X-holandští ovčáci jsou označováni všichni žíhaní psi, coby X-Mechelaar (X-malinois) jsou označováni psi se zbarvením malinoise, pojmem X-Mechelaar zwart (X-malinois černý) se rozumí všichni celočerní psi (černí „maliňáci“) a existují ještě X-Duitse Herder“ (X-němečtí ovčáci).
Je zde tedy jednoznačně ceněn zatížitelný, zdravý pracovní pes. Psi sice mají rodokmeny – u mnoha psů je dokonce známo mnoho generací předků zpět – ale nejde o oficiální průkazy původu, jde přece o křížence.
I zde existují krevní linie, které jsou vedené přes několik generací na žíhanou nebo žlutou (malinois) barvu, ale na druhou stranu se provádí i opravdová smíšená spojení. Přesto se i zde chovají také čistokrevní psi, avšak jen ve velmi malé míře.
Průkaz původu FCI (ÖKV) versus Průkaz původu v registru
Zdroj: www.herderclub.at
Překlad: Bc. Jana Mertlíková
Rakouská plemenná kniha (Das österreichische Hundezuchtbuch, ÖHZB) sestává z oddílu A, oddílu B a z dodatku (registru) R.
Do oddílu A jsou zapisováni čistokrevní psi, kteří, co se týče jejich původu a způsobu chovu, vyhovují všem nařízením ÖKV (Österreichischer Kynologenverband – Rakouský kynologický svaz, pozn. překladatele) nebo v ÖKV začleněných spolků. Podmínkami pro zápis čistokrevného psa do oddílu A rakouské plemenné knihy jsou:
a) tři generace předků, zapsaných v plemenných knihách, uznávaných FCI;
b) ocenění rodičů psa z mezinárodních, národních nebo klubových výstav;
c) respektování a dodržování předpisů, stanovených za účelem udržování dobrého stavu chovu (zdravotní vyšetření a jejich výsledky)
Psa, zapsaného v oddílu A rakouské plemenné knihy poznáte bezpečně podle jeho čísla zápisu, v tomto případě má podobu: ÖHZB HH 000/A. (pozn. překladatele)
- Do oddílu B jsou zapisováni takoví čistokrevní psi, kteří sice co se týče jejich původu plně vyhovují všem stanoveným předpisům, avšak pokud jde o kvalitu jejich rodičů – rozumí se jejich zdraví, výkonnost a / nebo povahu, stanoveným předpisům nevyhovují. Zanesení do oddílu B plemenné knihy tedy znamená, že u těchto čistokrevných psů existuje větší riziko zatížení vadami než u psů zapsaných v oddílu A plemenné knihy – týká se to zdraví, výkonnosti nebo povahy.
a) Čistokrevní psi, zapsaní v oddílu B rakouské plemenné knihy, mají nárok na vymazání z oddílu B a přenesení do oddílu A, pokud si klub, zastřešující chov tohoto plemene, zpětně zajistí a předloží lékařská vyšetření, výsledky výstav nebo zkoušek rodičů a tyto dosvědčí, že výsledky rodičů jsou v souladu s požadavky, stanovenými pro zápis do oddílu A plemenné knihy.
b) Pro psy, zapsané v oddílu B plemenné knihy, platí zákaz chovu.
Psa, zapsaného v oddílu B rakouské plemenné knihy poznáte bezpečně podle jeho čísla zápisu, v tomto případě má podobu: ÖHZB HH 000/B. (pozn. překladatele)
- Do registru (dodatku) jsou zapisováni takoví psi, jejichž původ nemůže být doložen vůbec nebo může být doložen jen neúplným průkazem původu, uznaným FCI, avšak jejichž exteriér byl v souladu se standardem plemene ověřen rozhodčím pro exteriér (tzv. fenotypizace). Do registru se zapisují i potomci psů, zapsaných v registru, a to tak dlouho, dokud se nedosáhne tří plných FCI-generací předků.
Psi, zapsaní v registru (registrovaní psi) – a to je nová úprava, platná od března 2010 – nejsou, co se týče sportovní kynologie, nijak znevýhodněni vůči psům s kompletním průkazem původu!
Zrušen byl též zákaz účasti registrovaných psů na FCI-mistrovstvích světa, který platil do začátku roku 2010. Tento zákaz byl s okamžitou platností zrušen na schůzi FCI, konané koncem února roku 2010!
Co se výstav týče, registrovaní psi též nejsou vůči psům s kompletním rodokmenem nijak znevýhodněni, samozřejmě platí, že titul „ICH“ jim nemůže být udělen (titul mezinárodní šampión krásy se uděluje na základě čtyř získaných čekatelství CACIB). Čekatelství mezinárodního šampióna krásy je však oprávněné.
Jinak už neexistují žádné další rozdíly. Tak např. psům, zapsaným v registru, se samozřejmě udělují i tituly „Národní šampión krásy – CACA“ nebo „Junioršampión“.
Psa, zapsaného v oddílu R rakouské plemenné knihy (v registru) poznáte bezpečně podle jeho čísla zápisu, v tomto případě má podobu: ÖHZB HH 000/R. (pozn. překladatele)